Pravá kniha v pravý čas

Keď mi dala tú knihu do ruky, vzal som ju veľmi neochotne. Nemal som v pláne prečítať si ju, ale zo slušnosti som ju prijal a poďakoval. Samozrejme, tej žene som nepovedal, že len čo prídem domov, knihu vyhodím. Usmiala sa a ešte raz mi pripomenula, aby som si ju prečítal. To bolo všetko. Ešte som sa uistil, že vidí, ako ju odkladám do batoha a potom som sadol na bicykel a odišiel preč.

Stalo sa to pred dvadsiatimi rokmi a ja som vďačný, že táto kniha neskončila v koši, ale nejakým spôsobom sa dostala do mojej knižnice – na najnižšiu poličku. Stála tam vyše roka zabudnutá.

No život nám pripravuje stále nejaké prekvapenia. Všetko sa môže veľmi rýchlo a nečakane otočiť o 180 stupňov. Autonehoda. Finančná kríza. Smrť blízkeho človeka. Návšteva lekára. Zlomené srdce. Môže to byť čokoľvek. Zdá sa, že všetko je v poriadku – a v sekunde sa môže váš život zmeniť.

Mal by som to vedieť, pretože sa mi to stalo. Takisto som videl, ako sa niečo podobné stalo ďalším ľuďom. Keď sa okolnosti v našom živote znenazdajky zmenia a my sa ocitneme v neistom a cudzom prostredí, veľmi rýchlo sa náš život zmení na utrpenie. U mňa to bolo zlomené srdce. Nebudem rozprávať detaily... Ak to však človek zažil na vlastnej koži, vie, že básnický výraz „zlomené srdce“ ani zďaleka nevystihuje hĺbku a temnotu toho, čo človek prežíva. Pochybnosti, neistota, odmietnutie a zmes ďalších pocitov silnie tam, kde predtým bola dôvera, zmysel života a šťastie.

Zväčša som pozitívne naladený a bezstarostný človek, no zlomené srdce ma úplne paralyzovalo. Jednoducho som sa spoločensky a citovo uzavrel. Depresia – to bola moja nová partnerka, ktorá mi začala robiť spoločnosť. Díval som sa do zrkadla a sotva spoznal tvár, ktorá sa na mňa pozerala. Rozmýšľal som o tom, či má zmysel žiť taký život. Napokon, ak sa všetko môže tak rýchlo a nečakane pokaziť, ako by som sa mohol ešte niekedy cítiť v bezpečí?

Jedného dňa som sa pristihol, ako apaticky hľadím na svoju knižnicu. Očami som blúdil po tituloch kníh. V tú chvíľu som ju uvidel – knihu na spodnej poličke. Zdalo sa mi, ako keby mi čosi hovorilo: „Vezmi ju z tej poličky.“ Inštinktívne som odolal, lebo som tušil, čo je to za knihu. Ale ten pocit neustával. Neveril som tomu, no zrazu som ju mal v rukách.

Vedel som, o čom bude táto kniha. Alebo nevedel?

Ukázalo sa, že som nevedel. Ani trochu. Tvrdenie, že táto kniha prevrátila môj svet hore nohami (alebo presnejšie – postavila ho nohami na zem), by nebolo celkom výstižné. Myslel som si, že som dostatočne informovaný a vnímavý človek, ale táto kniha prekonala všetky moje očakávania. Nedokázal som sa od nej odtrhnúť. Je možné, že som sa v toľkých veciach, ktorým som doteraz veril, tak mýlil? Moja krátka a úprimná odpoveď znela: Áno, je to možné.

Čo to teda bolo? Čím bola tá kniha taká pútavá? Prečo som sa vlastne zdráhal prečítať si ju už skôr? No, bola to náboženská kniha a s takými sú, ako dobre vieme, spojené predsudky. Áno, viem, čo si teraz mnohí z vás pomyslia. Pravdepodobne vám naskakujú tie isté myšlienky ako mne, keď som túto knihu prvýkrát držal v rukách (Nie, nemám záujem. Ďakujem, ale nechcem.) Podobne ako mnohí iní, aj ja som bol ovplyvnený všetkým tým „skazeným náboženstvom“ vo svete – náboženstvom spojeným s politikou, násilím, nečestnosťou a ignoranciou. Nechcel som s tým mať nič spoločné a vnímal som to ako prirodzený postoj.

Ale je všetko skutočne len zlé? Čo keď je tam niekde aj niečo lepšie? Čo keď Boh nie je taký, akého ho predstavuje toto skazené náboženstvo? Čo keď je dôveryhodný, múdry a nádherný? Čo keď boli dejiny ľudstva z veľkej časti len konfliktom pre to, aký Boh skutočne je? Čo keď existujú dobré dôvody pre vieru v skutočne dobrého Boha?

Podobne ako ty, ani ja som zrejme nebol schopný považovať náboženstvo za niečo užitočné. Možno som mal o ňom pochybnosti, no právom som bol skeptický voči všetkým náboženstvám i veriacim ľuďom. Táto kniha mi však poskytla úplne iný obraz, lebo bola veľmi pôsobivá a zaujímavá. Nedokážem to inak vyjadriť. Bola úplne iná a – prekvapivo – dôveryhodná.

Keď som ju začal čítať, zrazu mi svet pripadal väčší a pochopiteľnejší, než som si myslel. Môj život dostal význam a zmysel, moje zlomené srdce sa zrazu začalo hojiť. Svitla mi nová, svieža nádej, ktorá svojím jemným a láskavým svetlom začala presvetlovať všetko okolo mňa. Čo keď je Boh taký dobrý, ako tvrdí táto kniha? To by zmenilo úplne všetko – dokonca aj mňa.

Čaro spočívalo v tom, že som bol ochotný načúvať rozprávaniu o Bohu a náboženstve cez svoje „nové uši“. Prečo? Jednoducho preto, že množstvo vecí, ktoré som považoval za pravdivé, boli úplne mylné. Napríklad som zistil, že...

  • Existuje mnoho dobrých dôvodov veriť v existenciu Boha a jeho dobrotu.
  • Boh je láska v tom najkrajšom a najhlbšom zmysle, aký si viete predstaviť.
  • Boh je stopercentne spravodlivý a múdry. Nie je diktátor posadnutý mocou, ako mnohí tvrdia.
  • Názor či predstava, že niektorých ľudí Boh posiela na miesto plné múk a utrpenia – do pekla, aby tam večne trpeli, je veľká (a desivá) lož.
  • Všetka bolesť a utrpenie, z ktorého je často Boh obvinený, nie sú dôsledkom jeho viny alebo zlyhania.
  • Dávne proroctvá s neuveriteľnou presnosťou predpovedali moderný a nestabilný stav sveta.
  • Nesprávne orientované a manipulačné náboženstvá sú možno najväčšou prekážkou pre správne pochopenie a poznanie Boha.
  • Moja vlasť, USA, zohráva v dejinách tejto planéty veľmi pozitívnu, ale aj veľmi negatívnu rolu.

Práve to je obsahom knihy, o ktorej hovorím. A je v nej ešte oveľa viac. Zmenila celý môj život. Niet dňa, v ktorom by som neďakoval, že som stretol ženu, ktorá mi ju dala. Zvláštnym spôsobom si našla cestu ku mne a čakala na ten správny okamih. Ktovie, možno práve teraz je správna chvíľa pre teba. Viera a láska k Bohu, na rozdiel od väzenských pút, nemôžu byť nikomu vnútené. Musí prísť správny okamih,myseľ a srdce musia byť odomknuté a otvorené. Tieto dvere sa však dajú odomknúť iba zvnútra, lebo je to osobné rozhodnutie každého človeka... Inú možnosť Boh nepozná...

Po nejakom čase som sa stretol so ženou, ktorá mi pred rokom dala túto knihu. Keď ma uvidela, skôr než som stačil otvoriť ústa, akosi vedela, že som jej knihu čítal. Usmial som sa, objal ju a poďakoval.

A ona mi úsmev vrátila. Slza, ktorá jej stekala po tvári, prezrádzala, že chápala, čo sa stalo v mojom živote. Povedala mi, že aj ona kedysi dostala túto knihu. Jej život, podobne ako môj, sa vďaka tejto knihe neuveriteľne zmenil – k lepšiemu.

Preto ju podala ďalej...

Ja teraz robím to isté.

Takmer by som ti zabudol povedať, ako sa tá kniha volá. Je to kniha „Z tieňa do slávy“.

Je teraz tá správna chvíľa pre teba? Dúfam, že áno – a modlím sa za to.

 

Môžeš si ju zadarmo objednať alebo prečítať online:

http://www.adventorion.sk

http://www.knihazdrama.eu

Ďalšie zaujímavé témy na vypočutie:

http://www.hopetv.sk