facebook script

Koronavirus a imunita

„To, co nevidíte, vám může ublížit,“ zní podtitul filmu nazvaného Neviditelný muž, hollywoodského sci-fi trilleru, založeného na románu H. G. Wellse z roku 1987. Tímto „neviditelným mužem“ je šílený vědec, který objeví tajemství neviditelnosti a využije je k týrání své bývalé přítelkyně. Nikdo ho nemůže vidět, přesto zabíjí.

Stejné je to s různými zdraví ohrožujícími viry. Jsou neviditelné. A přesto mohou být smrtící. Počátkem roku 2020 se po celém světě rozšířila infekce novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění Covid-19. Jeho genetický profil tvoří ribonukleová kyselina a se svým obalem má velikost kolem 120 nanometrů, což je 500krát méně než průměr lidského vlasu. Je malý, neviditelný, a přece nebezpečný; může způsobit onemocnění, dokonce i smrt.

Jak se můžeme chránit před virovou nákazou, ale i bakteriální či jinou infekcí způsobenou těmito neviditelnými „zabijáky“? Tou nejlepší ochranou je umět infekci předejít a zabránit jejímu šíření. Proto je dobré dbát na doporučení jako – myjte si ruce, zakrývejte si ústa, když kašlete, dezinfikujte povrchy, při kontaktu s jinými lidmi dodržujte bezpečnou vzdálenost. Tím nejdůležitějším však je stav vašeho imunitního systému, tedy vlastní přirozená schopnost těla bojovat s nemocemi. S pomocí silné imunity vaše buňky zlikvidují veškeré nebezpečné patogeny, místo aby ony zlikvidovaly vás.

Vaše imunitní armáda. Obrana lidského těla zahrnuje fyzické bariéry, jako je kůže a sliznice, a také vnitřní imunitní reakce na zánětlivé podněty, toxiny, bakterie a viry. Imunitní pochody se podílejí i na odstraňování nádorových nebo jinak poškozených buněk.
Dobře fungující imunitní systém a jeho souhra s nervovým a hormonálním systémem jsou základem dobrého zdraví.

Vítězství ve vnitřní bitvě. Přílišná zátěž imunitního systému a psychicky náročné nebo opakované stresové situace mohou obranu těla oslabit. To může zvýšit sklon k zánětům, zhoršit zdraví, zvýšit riziko některých nemocí, a dokonce zkrátit život. Vliv má i nevhodná výživa, alkohol, kouření, nedostatek pohybu nebo spánku. Naopak zdravý životní styl, pozitivní sociální kontakty a důvěra v milujícího Stvořitele obranyschopnost člověka zvyšují, budují a harmonizují, takže pak působí jako dobře trénované vojenské jednotky.

Mobilizujte svou obranyschopnost. Žádný parašutista si nebude šít svůj padák, až když už jsou otevřené dveře letadla. To už je čas skočit! Pevné zdraví se nedá koupit. Produkty, které slibují rychlé řešení v krizové situaci, jsou zavádějící. Jediný způsob, jak být připraven na období zátěže, je praktikovat dobré fyzické, duševní a duchovní návyky každý den.

Význam výživy. Konzumace jednoduše upravené rostlinné stravy dodává tělu potřebné množství antioxidantů. Antioxidanty značně podporují imunitu. Odstraňují z krevního oběhu volné radikály – toxické vedlejší produkty normálního metabolismu nebo působení vnějších toxinů. Volné radikály mohou poškodit DNA. Antioxidanty tyto škody snižují a posilují imunitní systém. Jejich množství a účinnost zvýšíte dodržováním těchto doporučení:

1) Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny. Citrusy, jahody, třešně a drobné bobulovité ovoce jsou na antioxidanty a živiny zvlášť bohaté. Podobně zelená listová zelenina jako kapusta a brokolice jsou bohaté na antioxidanty i vitaminy A, C, E a K. Různé druhy zelené a žluté zeleniny navíc zvyšují v krvi hladinu karotenoidů, jejichž nízké hladiny souvisí s nespavostí, podrážděností a jinými příznaky.
Pro zdravou funkci imunitního systému je také nezbytný vitamín D, vytvářející se v kůži vlivem slunečního svitu. Sluneční svit navíc působí dezinfekčně a příznivě ovlivňuje i naši náladu.

2) Jezte více vlákniny. Barevná zelenina, ovoce, fazole, celozrnné potraviny, ořechy a semena dodávají vitaminy, minerály a fotochemikálie zvyšující imunitu. Spolu s vlákninou pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, snižují hladinu stresových hormonů i zánětlivé reaktivity. Rostlinná vláknina pomáhá kontrolovat chuť k jídlu a udržovat naši hmotnost. Nadbytek tuku v těle vyvolává nežádoucí zánět, což je jeden z důvodů, proč obezita zvyšuje riziko mnoha chronických a infekčních onemocnění. Pijte hodně vody namísto sladkých nápojů, abyste zlepšili krevní oběh a omezili kalorie z cukru, který imunitní systém blokuje.

3) Omezte spotřebu červeného masa, tučných mléčných výrobků a smažených jídel. Strava s vysokým obsahem živočišných tuků, bílého pečiva, rafinovaného cukru a smažených potravin zvyšuje poškození volnými radikály. Toto poškození je spojeno se zvýšeným rizikem infekce, cukrovky, srdečních chorob, demence a některých druhů rakoviny. Místo toho zvyšte příjem rostlinných bílkovin z fazolí, zeleniny, celozrnného pečiva a vícezrnných těstovin. Do salátu používejte olivový olej a citrónovou šťávu. Do stravy si přidávejte vlašské ořechy a lněné semínko, čímž zvýšíte množství prospěšných omega-3 tuků ve vašem těle.

Budujte imunitu pomocí cvičení. Cvičení nejen chrání, ale také posiluje imunitní systém. Pravidelná rychlá chůze může posílit jak protilátkovou odezvu, tak odpověď přirozených zabijáků (NK buněk, typ bílých krvinek). Pohyb zlepšuje metabolismus a snižuje zánětlivou reakci celého těla. Každodenní cvičení zlepšuje náladu, snižuje úzkost a zvyšuje pocit pohody. Mysl a tělo vzájemně spolupracují. Pozitivní psychické rozpoložení má proto přímý vliv na posílení imunitního zdraví.

Vyváženost při zvládání stresu. Chronický stres je pro zdraví imunitního systému velkou zátěží. Může způsobit depresi, úzkost, zapomnětlivost, podrážděnost, a dokonce i paniku. Neustálá negativita a obavy mohou vyvolat bušení srdce, únavu a pocení a v důsledku i bolesti svalů, hlavy a poruchy spánku. Myšlenky a slova jsou základem pro naše činy. Zkuste si uvědomit, na co se v běžném životě zaměřujete: na problémy, anebo na jejich řešení?
Objevte zdravé způsoby zvládání stresu. Zkuste se projít, pohovořit si s přítelem nebo pomoci někomu v nouzi. Mnozí nacházejí pokoj v rozhovoru s Bohem na modlitbě a učí se zpaměti jeho zaslíbením. Ujasněte si, co je ve vaší moci, a ostatní svěřte Bohu. Určete si ve svém životě priority a jednejte podle nich. Jsou vaše práce, rodina a společenský život v rovnováze? Nemusíte zvládat všechno na jedničku. Pamatujte na to, že zmírněním stresu chráníte svůj imunitní systém. Uberte a zpomalte. Každý den si najděte chvíli na to, abyste pocítili radost ze života a jeho krás.

Věř a důvěřuj. Tento svět je bojiště, ne hřiště. Všichni máme své bitvy, které musíme bojovat na fyzické, mentální a duchovní úrovni. Tato doporučení pomáhají snížit riziko onemocnění a lépe zvládat různé problémy, ať již zdravotní, nebo jiné. V tomto zničeném světě plném bolesti, nespravedlnosti a hříchu však neexistuje dokonalá záruka osvobození od trápení a nemoci. Proto všichni potřebujeme skutečného, i když nyní zrovna neviditelného Pomocníka. Tím Pomocníkem je Ježíš Kristus, náš Spasitel, Lékař a nejlepší Přítel. Nejenže zemřel za naše hříchy na kříži, ale vstal z mrtvých (1. Korintským 15,3.4).

Bůh nám dal imunitní systém a principy, pomocí kterých můžeme riziko onemocnění snížit. Když i přesto trpíme, neopouští nás. „Hospodin jej posílí na lůžku nemocných; z jeho nemoci jej zcela uzdravíš“ (Žalm 41,4; B21). „On dává sílu znaveným a vysílené umí posílit“ (Izajáš 40,29).

Ať se stane cokoli, Bůh nás vyzývá, abychom mu důvěřovali. Můžete se těšit na úžasnou věčnost bez bolesti, slz, nemoci, nebo dokonce smrti. Tuto úžasnou budoucnost slíbil všem, kteří ho pozvou celým srdcem do svého života.
I v tomto koronavirem infikovaném světě je náš neviditelný Pomocník schopen porazit všechny neviditelné nepřátele. Nebojte se. Neustále vzhlížejte vzhůru!

 

 

Kurz studia Bible  HopeTV