facebook script

Největší zabiják našeho zdraví

Je rok 2006. Jmenuji se Jaroslav a je mi 37 let.

Pracuji jako OSVČ. Můj praktický lékař mi na preventivní prohlídce naměřil zvýšený krevní tlak. Doporučil mi upravit životosprávu a nasadil mi jeden lék na tlak, který jsem po roce léčby sám vysadil.

O tři roky později. Je mi 40 let, k lékaři běžně nechodím, ale při jeho návštěvě kvůli chřipce mi byl naměřen velmi vysoký tlak – 220/150 mm Hg. Lékař mě ihned poslal do nemocnice na kardiologii. Tam mi zjistili změny na srdci a lehké poškození ledvin. Dostal jsem tři různé léky na tlak a cholesterol, které jsem po dvou letech znovu vysadil.

O tři roky později. Je mi 43 let a do nemocnice mě veze „rychlá“. Zkolaboval jsem v práci. Tlak mám 260/140. Jsem převezen na JIP a nevypadá to se mnou dobře. Lékař mi zjistil hypertrofii levé komory srdeční, poškození mozku, pokročilejší stadium poškození ledvin a diabetes – cukrovku. Mám strach, léků mi nasadili bezpočet!

O dva roky později. Je mi 45 let, cítím se lépe, dokonce znovu pracuji. Svou léčbu již beru vážně, jenom škoda, že jsem všechny dobré rady nedodržoval hned od začátku, nemusel jsem si tak vážně poškodit zdraví. Neudělejte stejnou chybu.“

To padesátiletý Richard takové štěstí neměl. Byl obrazem zdravého muže a vzorného občana. Milovala jej rodina, jeho děti, církev i společnost. Ovšem jednoho nedělního rána, naprosto neočekávaně a bez varování, svíce jeho života náhle pohasla a Richard zemřel. Zarmoucená rodina očekávala zprávu obsahující vysvětlení záhadné příčiny smrti. Strohé vyjádření přišlo obratem: srdeční infarkt.

Richard se tak stal jednou z obětí hlavní příčiny smrti ve vyspělých zemích, Je jí ischemická choroba srdeční (ICHS), při níž dochází k postupnému zúžení až uzávěru věnčitých tepen (angl. CAD – Coronary Artery Disease). Smutná událost Richardovy smrti není ničím neobvyklým. Až u 30 % nemocných CAD je prvním příznakem nemoci náhlá smrt!

Podle vědeckých studií se však dá tomuto osudu předejít! V krátkosti vám představíme základní informace o zrádném zabijáku ICHS a ukážeme, jak se můžete nemoci vyhnout nebo ji zvrátit.

Co je ischemická choroba srdeční (ICHS)?

Je to onemocnění, při kterém dochází k nedokrvení srdce. Příčinou je postižení věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

Srdce tepe průměrně 70krát za minutu – bez přestávky, po celý život. Přitom spotřebovává množství kyslíku a energie. Jeho výživu i odvod odpadních látek obstarávají věnčité (koronární) tepny. Při onemocnění koronárních tepen dochází k jejich ucpávání a omezení přítoku krve do srdečního svalu. Podle místa uzávěru koronárních tepen jsou různě rozsáhlé oblasti srdce náhle bez výživy (trpí ischemií). V případě, že se nepodaří přítok krve rychle obnovit, mohou svalové buňky z nedostatku kyslíku a výživných látek a škodlivým působením vlastních zplodin zahynout. Vzniká místo s odumřelými buňkami (nekróza), rozvíjí se infarkt myokardu. Poškozený srdeční sval je náchylný k abnormálnímu rytmu – fibrilaci. Tyto „dysrytmy“ jsou často základní příčinou náhlé smrti.

Příčiny poškození

  • Kouření přímo ničí věnčité tepny a činí je náchylnější ke křečím, což způsobuje komplikace při samotném prodělávání srdečního infarktu.
  • Vysoký krevní tlak je v každém případě nebezpečný a ohrožuje nejen srdce, ale i mozek.
  • Usazování cholesterolu v cévách způsobuje neprůchodnost cév a tepen.
  • Zvýšená hladina cukru v krvi (diabetes) rovněž urychluje proces usazování cholesterolu (aterosklerózy).
  • Nedostatek pohybu je také hlavní příčinou zvýšeného tlaku, obezity, cukrovky a dalších civilizačních onemocnění, které ničí především srdce.

5 věcí, které udrží vaše srdce v kondici

1) Nekuřte! Kouření je považováno za jeden z nejrizikovějších faktorů pro rozvoj srdečních onemocnění. Chemikálie obsažené v tabáku a nikotin v cigaretovém kouři nutí vaše srdce, aby usilovněji „pracovalo“ (zúžením krevních cév). I pasivní kouření je nebezpečné a zvyšuje riziko onemocnění srdce.

2) Udržujte si zdravou váhu a cvičte. Pokud jste přibrali v dospělosti, pak za váš váhový přírůstek může spíše tuk než svaly. Spočítejte si BMI (body mass index). Pokud je vyšší než 25, zbystřete. Nicméně BMI není stoprocentní ukazatel, někdy je lepší řídit se obvodem pasu (u mužů více než 100 cm, u žen 88 cm). I malá ztráta hmotnosti může být prospěšná. Každodenní cvičení pomáhá kontrolovat vaši váhu, snižuje stres, vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu. Pokud nezvládnete věnovat se pohybové aktivitě 30 minut, nevadí, postačí 10 minut, i to je lepší než nic.

3) Změňte jídelníček. Základním doporučením je málo tuku, cholesterolu a soli. Tím se vyznačuje strava člověka, který chce pro své srdce to nejlepší. Jezte nízkotučné bílkoviny, ryby, fazole, omezte živočišné tuky, smažené potraviny, pekařské výrobky apod. Nezapomínejte na dostatek zeleniny a ovoce.

4) Pravidelné kontroly u lékaře. Na ty byste neměli zapomínat. Jednou za dva roky máte nárok na bezplatnou preventivní prohlídku, tak na ni běžte. Je dobré vědět, zda jste v pořádku, nebo zda máte nějaký skrytý problém, o kterém nevíte.

5) Život založený na důvěře v Boha. Možná vás to překvapí, ale výzkum na mumiích egyptských panovníků odhalil, že zemřeli na stejné nemoci, na jaké běžné umírá západní civilizace. Tyto nemoci zahrnují i ICHS, o které se ví, že byla příčinou smrti známého Ramsese Velkého.

V Bibli nás doslova fascinuje příběh, jakým způsobem Bůh vyvedl Izraelce z Egypta a z dosahu egyptských nemocí. Rostlinná strava, zmíněná v první kapitole starobylé židovské Bible (Genesis 1,29), přispívá k zastavení a zvrácení ICHS. Bůh tedy nejen vyvedl národ z područí faraona, ale poskytl mu také rostlinnou stravu („manu“, jež padala z nebe; Žalm 78,24), stejně jako vodu k pití (Exodus 17,6).

Slíbil jim, že pokud budou dodržovat jím doporučenou stravu, nezakusí žádnou z nemocí Egypťanů (Exodus 15,26). V pozdější době se prorok Daniel držel Božích stravovacích doporučení navzdory zvyklostem babylonského dvora (Daniel 1,11.12) a přineslo mu to zdraví a dlouhověkost. Během deseti dnů, které lékařský časopis v Anglii (New England Journal of Medicine) nazval nejstarší vědeckou studií, Daniel a jeho společníci vykazovali měřitelné zlepšení své fyzické kondice (Daniel 1,15). Během následujících tří let tento životní styl zkvalitnil také jejich mentální schopnosti (Daniel 1,20).

Připojte se k podpůrné skupině

Není snadné provést potřebné změny sám. Zkuste si najít nějakou podpůrnou skupinu, která se snaží předcházet nebo odvrátit srdeční choroby. Pomoc těm, kdo bojují s nemocí srdce a jejími rizikovými faktory, nabízejí i mnohé nemocnice a komunitní centra, ať již v podobě přednášek, či opakovaných setkávání. Přidejte se ke skupince, která počítá také s duchovním rozměrem člověka.

Najděte si Klub zdraví ve vašem městě: www.zivotazdravi.cz. O daném tématu se můžete dozvědět víc také v internetovém a korespondenčním kurzu Vezmi zdraví do svých rukou: www.skk.cz.