Kroky ke zdraví
Jste zdraví?
Zdraví patří mezi největší hodnoty našeho života. Pouze když jsme zdraví, můžeme žít plnohodnotným životem po fyzické, psychické, společenské i duchovní stránce. Bible to nazývá „životem v hojnosti“ (Jan 10,10). Bohu velmi záleží na tom, aby byli lidé šťastní. Dává jim víc, než potřebují na to, aby byli zdraví. Přesto si jeho darů neváží a nevyužívají je pro své dobro.
I když nemůžeme ovlivnit vše, co způsobuje nemoci a nehody, výrazně můžeme snížit riziko, že nás tyto negativní jevy ohrozí. Níže najdete osm jednoduchých kroků k posílení zdraví, které vám pomohou žít plným a šťastným životem.
1. krok – Lépe se stravujte
Jídlo ovlivňuje to, jak se cítíme a jak se dokážeme těšit ze života. Původně Pán Bůh určil pro člověka stravu, která se skládala z ovoce, obilovin, ořechů a semen. Později k tomu přidal byliny a kořeny (kořenová zelenina). Je zajímavé, že tato strava neobsahovala žádné tučné živočišné produkty, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Pokud by se dnes západní země přeorientovaly na vegetariánskou stravu, výrazně by poklesl výskyt smrtelných nemocí, například rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Řada odborných studií prokázala, že rostlinná strava, která byla člověku určena při stvoření (Genesis 1,29.30), je pro člověka tím nejlepším.
2. krok – Více cvičte
Naše tělo je stvořeno pro pohyb. Být v dobré fyzické kondici znamená být schopen plnit své každodenní povinnosti, a ještě nám zůstane energie i pro rodinu a volný čas.
Každodenní pohybová aktivita nebo fyzicky zaměřena záliba vám pomůže dosáhnout uspokojivé úrovně fyzické kondice. Pro začátek postačí i obyčejná chůze. Začněte pomalu. Postupně zvyšujte intenzitu a čas, který pohybu věnujete. Možná jste už slyšeli anglické rčení: No pain, no gain. (Bez bolesti není zisku.) Tento princip však neplatí vždy, protože bolest při cvičení může znamenat i to, že jste překročili hranici svých tělesných možností. Při cvičení nezapomínejte zhluboka dýchat a respektujte své tělo, které vám dává najevo, když už nemůže. Udělá mu dobře i půlhodinka pohybu denně. Raději cvičte v kratších úsecích tři- až pětkrát týdně než několik hodin jednou v týdnu.
Často slyším výmluvu: „Rád bych cvičil, ale nemám čas!“ Neznamená to, že by tito lidé neodpočívali. Spíše svůj volný čas věnují jiným formám pasivní zábavy. Když však tyto aktivity omezíte a místo nich se začnete věnovat cvičení nebo chůzi, budete se cítit mnohem lépe. Najednou zjistíte, že cvičení má řadu výhod – získáte například kontrolu nad svou váhou, odolnost vůči stresu, posílíte svůj imunitní systém a snížíte riziko různých onemocnění. Pohyb přidá více let vašemu životu a více života do vašich let.
3. krok – Pijte dostatečné množství vody
Voda je nezbytnou podmínkou pro život. Mnozí považují pocit žízně za měřítko, kolik vody mají vypít. Avšak pokud již pociťujete žízeň, je to první signál dehydratace, které naše tělo vysílá. Vodu ztrácíme močí, potem, zažíváním a dýcháním. Dospělí by měli vypít šest až osm sklenic vody denně, v horkém počasí nebo během cvičení i více. Tato tekutina je životně důležitá pro funkci ledvin, regulaci tělesné teploty a podporu proudění krve. Voda je pro náš život nezbytná, a navíc nás nezatěžuje kaloriemi. Proto pijme více!
Káva, slazené nápoje a alkohol nejsou vhodnou náhradou vody. Škodí našemu zdraví. Káva odčerpává z těla více tekutin, než mu dodává. Alkohol je jed, který poškozuje orgány a oslabuje schopnost rozumného úsudku. Slazené nápoje zase obsahují mnoho nežádoucích chemikálií a kalorického cukru.
4. krok – Nevyhýbejte se slunci
O slunečním světle se v poslední době mluví jako o nebezpečném jevu, který ohrožuje naše zdraví. Ale na druhé straně je sluneční svit nezbytnou podmínkou nejen našeho zdraví, ale i života na zemi jako takového! Všimli jste si, jak snadno podléháme depresi v podzimních a zimních měsících, kdy jsou dny krátké, počasí deštivé a obloha zamračená?
Sluneční svit se v našem těle podílí na tvorbě vitamínu D. Tento nezbytný prvek kontroluje hormony v organismu a růst buněk, pomáhá vstřebávat a využívat vápník, který potřebujeme pro pevné kosti a zuby, udržuje zdravý imunitní a nervový systém. Příliš mnoho slunečního světla může působit škodlivě, neboť souvisí se vznikem rakoviny kůže. Nevystavujte se proto dlouhodobě ostrým slunečním paprskům. Je také dobré nosit klobouk a oblečení, které chrání kůži před spálením, a samozřejmě používat opalovací krémy.
5. krok – Žijte vyváženě
Vyvážený životní styl je pro zdraví velmi prospěšný, nepleťme si to však s tvrzením „všeho s mírou“. Spíše jde o to, abychom si osvojili dobré návyky a vyhnuli se všemu, co podkopává naše zdraví. Důležitým principem je přitom vyváženost. Například přejídání vede k útlumu, zažívacím problémům a obezitě. Hladovění naopak způsobuje podvýživu. Důsledkem přepracovanosti bývá vyčerpání, případně úrazy. Příliš málo práce zase podporuje lenost a vede k ochabování svalstva. Vyváženost čili určitá harmonie je klíčem ke zdravému a šťastnému životu.
6. krok – Zhluboka dýchejte
Vzduch má pro náš život rozhodující význam, neboť bez dýchání vydržíme jen několik minut. Velmi důležitá je však kvalita vzduchu, který dýcháme. Znečištěné ovzduší může zapříčinit různé nemoci, dokonce i smrt. Pobyt v prostředí, kde je několik dní nebo týdnů zvýšená koncentrace škodlivých látek v ovzduší, představuje nebezpečí zejména pro malé děti a starší lidi, ale i pro ty, kdo trpí poruchou srdečního rytmu nebo chronickým onemocněním plic.
Pravděpodobně nejničivější vliv na lidský organismus má vzduch znečištěný cigaretovým kouřem. Škodlivé účinky kouření jsou dnes všeobecně známé. Nikdo nepochybuje o tom, že kouření škodí zdraví, způsobuje různé nemoci a zapříčiňuje předčasnou smrt. Abychom se těšili z dobrého zdraví, potřebujeme zhluboka dýchat čistý vzduch.
7. krok – Dopřejte si odpočinek
Studie prokázaly, že většina dospělých potřebuje osm hodin kvalitního nočního spánku, pokud chce další den podat odpovídající pracovní výkon. Právě nedostatek spánku v dnešní uspěchané společnosti může způsobit vážné problémy.
V životě potřebujeme nejen dostatek spánku, ale i čas na rekreaci. Mnohdy stačí strávit jeden den v přírodě, projít se po lese nebo se brodit ve vodě na břehu jezera. Už takové maličkosti nás osvěží a pomohou nám lépe zvládat stresové situace. Bůh pamatoval na to, že potřebujeme odpočinek, a proto v každém týdnu oddělil jeden den, ve kterém se máme oprostit od všech pracovních povinností a starostí. Určil k tomu sedmý den – sobotu (Exodus 20,8–11).
8. krok – Prohlubuj důvěru v Boha
Mnohdy zanedbávaná duchovní dimenze našeho zdraví je pro šťastný život stejně důležitá jako všechny ostatní. Každodenní stres, starosti a pocity viny nás okrádají o životní energii a mohou způsobit vážné nemoci. Důvěra v Boha dává našemu životu smysl a cíl, který pomáhá překonávat starosti a pocity viny.
Důvěru v Boha můžeme prohlubovat každodenním čtením Bible (Římanům 10,17). Bůh slibuje: „Ale ti, kdo skládají naději v Hospodina, nabývají nové síly; vznášejí se jak orlové, běží bez únavy, jdou bez umdlení“ (Izajáš 40,31). Důvěra v Boha je životně důležitou podmínkou dobrého zdraví.
Závěr
Možná se vám zdá, že tyto kroky ke zlepšení zdraví jsou až příliš jednoduché. Mají však obrovský vliv. Pokuste se je uvést do praxe hned teď a pocítíte rozdíl!
Můžete si vyhledat Klub zdraví ve vašem městě, kde získáte potřebné informace a pomoc při vytváření návyků podporujících vaše zdraví.
Adresy najdete na stránkách www.zivotazdravi.cz.