facebook script

Értelmes hit

Írta dr. Michael G. Hasel

Az orosz fronton tombolt a háború. A német erők villámháborúval érték el Oroszország szívét. Hitler megesküdött arra, hogy az Európát és Oroszországot egyesítő Harmadik Birodalom ezer évig fog uralkodni. Az orosz front déli szárnyánál tevékenykedő német hídépítő mérnöki csapat, a 699. sz. Pioneer Park egység írnoka volt Franz Hasel tizedes. Évek óta törték az utat Ukrajnán keresztül, át a Kaukázus hegyvonulatain Baku és a Kaszpi-tenger irányába, ahol az oroszok olajtartalékait tárolták.

Egy nap a parancsnoka ezt a kérdést szegezte Franznak: „Mit gondol, Németország megnyeri a háborút?” Franz habozott, mivel tudta, az elvárás az, hogy a hazaszeretet lelkületével a nemzeti vonalhoz tartsa magát. Aztán halkan megkérdezte: „Ez egy hivatalos vagy nem hivatalos kérdés?” A tiszt levette a sapkáját, és engedélyezte Franznak a nem hivatalos válaszadást. Ő benyúlt a zsebébe, és előhúzott egy kopott, fekete könyvet. Áhítattal nyitotta ki a Bibliát Dániel könyve 2. fejezeténél, és egy ősi történetet kezdett olvasni.

A történelem nagy szobra

Nabukodonozor, Babilon leghatalmasabb uralkodója egy rettenetes álmot látott, de amikor felébredt, nem emlékezett rá. Dániel, egy zsidó fogoly, így szólt a királynak: „…van Isten az égben, aki a titkokat megjelenti; és ő tudtára adta Nabukodonozor királynak: mi lészen az utolsó napokban” (Dániel 2,28). Ez az álom a jövőt tárja fel.

Dániel elmondta Nabukodonozornak, hogy álmában egy fémekből készült emberalakot látott, amelynek feje aranyból, melle és karjai ezüstből, hasa és oldalai rézből, lábszárai vasból, lábai pedig vasból és cserépből voltak. Dániel kijelentette: „Te vagy az arany fej” (Dániel 2,38), így azonosítva az első királyságot Babilonnal. „És utánad más birodalom támad, alábbvaló mint te; és egy másik, egy harmadik birodalom, rézből való…” (Dániel 2,39).

Franz elmagyarázta, hogy Kr. e. 539-ben Cyrus elfoglalta Babilont, s ezzel elindult a Méd–Perzsa Birodalom időszaka. Attól kezdve, hogy Xerxes meggyalázta az athéni Akropolisz templomait, a görögök elégtételt akartak venni. Kr. e. 331-ben Nagy Sándor betört Ázsiába, és leigázta a Méd–Perzsa Birodalmat. Ezzel kezdetét vette a harmadik királyság – a Görög vagy Hellén Birodalom. „A negyedik birodalom pedig erős lesz, mint a vas; mert miként a vas széttör és összezúz mindent; bizony mint a vas pusztít, mind amazokat szétzúzza és elpusztítja” (Dániel 2,40). Franz elmondta, hogy az ókori Róma Kr. e. 168-ban megdöntötte a görögök uralmát, és egy olyan birodalom alapjait fektette le, amely magában foglalta egész Európát.

Ám a Római Birodalom sem marad fenn örökké. „Hogy pedig lábakat és ujjakat részint cserépből, részint vasból valónak láttál: a birodalom kétfelé oszol, de lesz benne a vasnak erejéből, a mint láttad, hogy a vas elegy volt az agyagcseréppel.” A lábujjak az európai nemzetekre szakadt Római Birodalmat ábrázolják – folytatta Franz. „Hogy pedig vasat elegyülve láttál agyagcseréppel: azok emberi mag által vegyülnek össze, de egymással nem egyesülnek, minthogy a vas nem egyesül a cseréppel” (Dániel 2,41–43). „Királyi családok próbálták egyben tartani Európát azáltal, hogy összeházasították utódaikat más országokéival. Napóleon katonailag is megkísérelte az újraegyesítést, ám minden próbálkozás kudarcba fulladt. A történelem folyamán a Kr. e. 6. században uralkodó Nabukodonozortól egészen napjainkig egymást követő birodalmak bizonyítják, hogy ez a jövendölés biztos. Európát nem tudták egyesíteni a régebbi korokban, s ez nem fog megtörténni most, a Harmadik Birodalom idején sem. Hitler nem tudja megnyerni ezt a háborút.” A parancsnok némán hallgatott. Majd elrendelte, hogy másnap Franz újra jelenjen meg nála, s ezzel elküldte.

A következő napon Franz meglepetten látta, hogy két másik magas rangú tiszt is érkezett a találkozóra. Megkérték, hogy mondja el újra az okfejtését. Majdnem két óra elteltével ugyanazt a következtetést tárta eléjük: Hitler nem győzhet. Parancsnoka ekkor bemutatta a két jelen lévő férfit. Mielőtt a Wehrmachthoz vezényelték őket, mindketten vezető német egyetemek történelemprofesszoraiként dolgoztak. „Megerősítették a birodalmak történeti egymásutániságát és az említett évszámokat is” – mondta a parancsnok. Miután a professzorok távoztak, megkérte Franzot, hogy ne használjanak annyi benzint, és az előttük álló napokban a motorizált járműveknek csak a harmadát működtessék. Néhány hónappal később, 1945. május 8-án Németország kapitulált. Az, hogy a benzint beosztással használták, a 699-es egység számára lehetővé tette, hogy visszavonulhasson Ausztriába.

Történelem, prófécia és archeológia

A Biblia Istent állítja elénk mint a történelem színpadának és a próféciáknak a főszereplőjét. Ugyanakkor lehetőséget ad nekünk, hogy észszerűen és objektíven ellenőrizzük kijelentései pontosságát és alaposságát. A történelem és a próféciák kölcsönhatása egyetlen más világvallás szent irataiban sem található meg. Mint történész és régész évtizedeket töltöttem a bibliai történelem tanulmányozásával, és több száz esetben tapasztaltam, hogy a Biblia hiteles. Ezt történelmi tények, régészeti leletek támasztják alá. Léteznek olyan írások, amelyek magától Nabukodonozortól származnak, bizonyítva, hogy ő (több száz más bibliai személlyel együtt) valóban létezett, hogy több ízben is megtámadta Jeruzsálemet, és feljegyzések dokumentálják, hogy a Júdeából elhurcolt foglyokat Babilóniában telepítették le. Amikor a Nabukodonozor seregei által Jeruzsálem és Lákis városaiban végzett hatalmas pusztítás nyomait látjuk a régészeti feltárásokban, egyértelművé válnak számunkra a beteljesedett próféciák, amelyek előre szóltak az eseményekről (Mikeás 3,12; Ésaiás 22,10–21; Jeremiás 32,26–35).

Ha egy ókori király álma megjövendölte az újkori történelem legvéresebb háborújának kimenetelét, micsoda hatalmas bizonyosságot tud nyújtani a Biblia Isten létezéséről bizonytalan világunkban! Nagyapám, Franz erős hittel támaszkodott a Bibliára az orosz frontvonalon töltött évei alatt. Ma én, mint a bibliai történelmet a régészeten keresztül kutató tudós, kiváltságnak tekintem, hogy tanúságot tehetek az értelmes hit mind szilárdabb valóságáról.