Коронавірус та імунітет

«Те, що ти не бачиш, може завдати тобі болю» – саме так звучить провідна тема науково-фантастичного трилеру «Людина-невидимка». Ця голлівудська кінострічка знята за мотивами однойменного класичного роману Г. Дж. Уеллса (1897). Події розгортаються навколо злого науковця, який розкрив таємницю невидимості й завдає болю та страждань своїй колишній дівчині. Ніхто не бачить цього чоловіка, проте він становить смертельну загрозу.

Подібну паралель можна провести з коронавірусом та іншими вірусами. Вони невидимі, проте можуть вбити. Як нам захистити себе від смертельної інфекції, що непідвладна нашому зору? «Мийте руки, прикривайте рот під час кашлю та дезінфікуйте поверхні», - закликає Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC). Це слушна порада. Однак трапляються дедалі нові випадки інфікування. То якою ж буде наша першочергова стратегія? Досвідчені лікарі та дієтологи погоджуються з тим, що найкращий спосіб захистити себе від невидимих ворогів – зміцнити здатність свого організму боротися з хворобою. У такому разі, навіть якщо ми підхопимо інфекцію, наші клітини зможуть побороти вірус, перш ніж трапиться зворотне.

Імунна система як армія захисту. Ваш імунітет – це фундамент міцного здоров’я. Його захисна плівка убезпечує організм від шкідливих бактерій і вірусів. Імунна система також знищує токсичні речовини й виступає в ролі системи контролю, яка реагує на аномальні клітини. Захист включає в себе фізичні бар’єри, як-от: шкіра та запальні реакції на уражених ділянках тіла. До того ж ця система забезпечує специфічні імунні реакції на мікроби чи інфекції.

Перемога в битві. Численні атаки на імунну та нервову системи можуть ослабити захист організму. Це може призвести до загострення запальних процесів, завдати шкоди здоров’ю, збільшити ризик виникнення певних хвороб і навіть скоротити життя. Постійний стрес, погане харчування, недостатня фізична активність і недосипання здатні вивести з ладу вашу «армію захисту». Алкоголь і куріння мають такий самий згубний вплив. Здоровий спосіб життя, позитивні соціальні зв’язки і довіра люблячому Творцеві поліпшить, зміцнить і врівноважить вашу захисну систему. Разом ці чинники діють як добре підготовлене військо, що бореться за здоров’я ваших імунної та нервової систем.

Мобілізуйте свої захисні ресурси. Жоден парашутист не шитиме парашут тоді, коли вже відчинені двері літака. Адже час стрибати! Міцний імунітет не можна купити за гроші. Продукти, які пропонують швидке рішення, вводять нас в оману. Єдиний спосіб бути готовим до важких часів – це щоденне втілення в життя корисних фізичних, розумових і духовних звичок. Розпочати ніколи не пізно! Ви можете поліпшити, зміцнити і врівноважити свою захисну систему, яка чинитиме опір вірусам. І, будь ласка, не нехтуйте рекомендаціями вашого лікаря, завжди все узгоджуйте з ним.

Антиоксиданти. Антиоксиданти – потужні стимулятори імунітету. Вони виводять з крові шкідливі оксиданти, або вільні радикали. Оксиданти – це токсичні побічні продукти нормального метаболізму. Вони також виникають під дією диму або інших токсинів з довкілля. Вільні радикали можуть руйнувати ДНК й ослабити імунну систему організму. Антиоксиданти мінімізують завдану шкоду й зміцнюють імунітет. Ви можете підвищити рівень антиоксидантів і поліпшити їх дієвість у такий спосіб:

  1. Їжте більше свіжих фруктів та овочів. Цитрусові та ягоди містять надзвичайно велику кількість антиоксидантів. Зелені листові овочі, такі як капуста і броколі, багаті на антиоксидантні вітаміни А, С і Е. Споживання різноманітних зелених і жовтих овочів підвищує рівень каротиноїдів у крові. Каротиноїди – це антиоксиданти, що пов’язані з нижчим рівнем симптомів, викликаних стресом, наприклад, безсоння або роздратування. [1]

Сонячний вітамін D також необхідний для здорової роботи імунної системи. [2] Якщо маєте сумніви щодо свого рівня вітаміну D, лікар може направити вас на аналіз крові, який допоможе це виявити.

  1. Більше харчових волокон. Різнокольорові овочі, фрукти, боби, цільнозернові продукти, горіхи та насіння збагачують організм імуностимулюючими вітамінами, мінералами й фітохімічними речовинами. Разом із волокнами вони допомагають регулювати рівень цукру в крові й урівноважувати інсулін. Крім того, ці речовини пригнічують гормони стресу й запальні процеси. Рослинні волокна допомагають контролювати апетит і вагу. Надлишок жиру в організмі спричиняє запальні процеси, і це одна з причин, чому ожиріння підвищує ризик виникнення багатьох хронічних та інфекційних захворювань. Замість солодких напоїв пийте велику кількість води, щоб покращити кровообіг і скоротити кількість згубних для імунітету калорій цукру.
  2. Вилучіть із раціону червоне м'ясо, жирні молочні продукти і смажену їжу. Харчування з високим умістом тваринного жиру, продукти з очищеного зерна, цукор і смажена їжа сприяють зростанню негативного впливу на організм вільних радикалів. Вільні радикали підвищують ризик інфікування, виникнення діабету, серцево-судинних захворювань, деменції і деяких видів раку. Натомість вживайте рослинний білок, що міститься в бобових, овочах, цільнозернових і мультизернових продуктах. Замість м’ясних продуктів можна вживати вегетаріанські замінники м’яса. Використовуйте оливкову олію та лимон як заправку до салату. Зосередьтеся на жирах омега-3, додавши до свого раціону більше грецьких горіхів і насіння льону.

Розвивайтеся фізично. Фізичні вправи не лише захищають імунну систему, а й зміцнюють її. Регулярні жваві прогулянки можуть стимулювати продукування і антитіл, і Т-лімфоцитів (так званих «природних кілерів»)[3]. Це сприяє зниженню запальних процесів і поліпшує обмін речовин. Щоденне тренування покращує настрій, знижує рівень тривоги й посилює відчуття благополуччя. [4] Розум і тіло взаємопов’язані. Позитивний настрій – ще один чинник, який сприяє стимуляції імунної системи.

Зберігайте емоційну рівновагу: долайте стрес. Хронічний стрес – це нищівний удар для імунної системи. Він може викликати депресію, тривогу, забудькуватість, роздратування і навіть паніку. Постійний негативізм і тривога можуть призвести до прискореного серцебиття, перевтоми й надмірного потіння. До того ж імовірна поява болю в м’язах, головного болю й порушення сну. Наші думки та слова є рушійною силою для дій. На чому ви зосереджуєте увагу – на проблемах чи їх вирішенні? Які існують шляхи подолання стресу? Спробуйте піти на прогулянку, поговоріть із другом або зв’яжіться з тим, хто перебуває в скрутному становищі. Чимало людей знаходить мир і спокій у спілкуванні з Богом у молитві й вивченні напам’ять Його обітниць. Визначте, що вам до снаги, а решту довірте Богові. Виділіть час на те, щоб визначити пріоритети в житті й дотримуватися їх у своїх діях. Чи простежується баланс між вашою роботою, сім’єю і соціальним життям? Це лише кілька способів вгамувати стрес і захистити імунну систему. «Пригальмуй, бо виснажишся», - чудова порада.

Вірте й довіряйте. Цей світ – поле битви, а не ігровий майданчик. Кожен із нас веде боротьбу у фізичному, розумовому й духовному вимірі. Вищезазначені принципи допоможуть вам знизити ризик захворювання й мудро діяти навіть у разі зараження. Однак у цьому гріховному світі, сповненому страждань, несправедливості й беззаконня, не існує абсолютної гарантії свободи від випробувань і хвороб. Саме тому кожен із нас потребує справжнього, поки що невидимого Помічника. Це Ісус Христос – наш Спаситель, Цілитель і найкращий Друг. Він не лише помер за наші гріхи на хресті, а й воскрес із мертвих (1 Кор. 15:3-4).

Бог залишив нам основи та принципи, щоб знизити ризик. Однак якщо ми зазнаємо страждань, Він нас не покине. «На ложі недуги подасть йому сили Господь, усе ложе йому перемінить в недузі його» (Пс. 41:3). «Він змученому дає силу, а безсилому міць» (Іс. 40:29).

Що б не трапилося в нашому житті, Бог закликає вас довіритися Йому. Ви можете з нетерпінням чекати на дивовижну вічність, де не буде болю, сліз, хвороб і навіть смерті. Він пообіцяв це чудове майбутнє кожному, хто віддасть своє серце Йому.

У цьому світі, зараженому коронавірусом, наш невидимий Помічник здатний здобути перемогу над усіма невидимими ворогами. Не бійтеся! Спрямуйте свій погляд угору!


[1] Mediators Inflamm 2015:doi 10.1155.824589 online pub.

[2] J Investig Med 2011;59(6)881-886.

[3] J Sport Health Sci 2019;8(3):201-217.

[4] Front Psychol 2018;27:doi 10.3389 online pub.

Телеканал «Надія».  Курс вивчення Біблії